برج دختر استانبول و 2 افسانه غمگین


اگر شما هم جزو افرادی هستید که می خواهید به استانبول سفر کنید اما اطلاعاتی در مورد مکان های گردشگری معروف آن ندارید خواندن این مقاله بی شک به شما کمک خواهد کرد. در ادامه قصد داریم یکی از مکان های گردشگری معروف و پر حاشیه استانبول یعنی برج دختر  در منطقه اسکودار استانبول را با هم بررسی کنیم.

برج دختر استانبول برجی با روایت ها و افسانه های فراوان،تنها اثر باقی مانده از دوران بیزانس در منطقه اسکودار است.این برج در جزیره کوچکی در محلی که آب های دریای سیاه به دریای مرمره می رسد بنا شده است.قدمت این برج به زمان حکومت بیزانس ها در ترکیه بر میگردد. این برج به نام های لیندروس، دامالیس وآدکلا همشناخته می شود بسیاری این برج را نمادی از منطقه اسکودار و استانبول میدانند.

افسانه های برج دختر

در مورد این برج افسانه های زیادی روایت شده که داستان این برج را این گونه های محتلفی شرح می دهد. ما در هلدینگ شاین لند تعدادی از آن ها برای شما آماده کرده ایم.

افسانه شاهزاده و مار

این افسانه اینگونه روایت میکند که پادشاهی دختر زیبا رویی داشته که بسیار به او عشق می ورزید. روزی یک پیشگو پیش بینی میکند که دخترش در سن 18 سالگی توسط نیش مار ازدنیا خواهد رفت. پادشاه برای اینکه از این حادثه ناگوار جلوگیری کند دستور به ساخت برج بلندی در منطقه بسفر ودر خشکی داد تا دخترش از هر نیش و گزند ماری در امان باشد. سال ها می گذرد و در تولد 18 سالگی دختر پادشاه با یک سبد میوه به دیدار دخترش می رود. دختر پادشاه با خوشحالی در سبد میوه را باز میکند و ناگهان ماری که درون سبد پنهان شده است دختر را نیش میزند و دختربا نیش مار جان خود را در مقابل پادشاه از دست میدهد. به همین دلیل این برج را برج دختر مینامند.

افسانه هیرو ولندر

این افسانه از دختر پکدامن و زیبا رویی به نام هیرو روایت میکند که قسم می خورد که برای پاکدامنی خود تا آخر عمرش از همه دور بماند.اما روزی مردی به نام لیندر از کنار برج میگذشت. لیندر با تمام وجود عاشق هیرو شد. لیندر برای اینکه بتواند نظر هیرو رو جذب کند هر شب به سمت جزیره برج دختر شنا میکرد و او را تماشا میکرد. پس از تلاش های فراوان هیرو به لیندر دلبسته شد. روزی از روزها طبق عادت لیندر به سمت جزیره برج دختر شنا کرد که ناگهان دریا طوفانی شد. هیرو که منتظر معشوقه خود بود برای اینکه راه را گم نکند فانوسی را در بالای برج روشن کرد تا لیندر مسیر را گم نکند.طوفان شدید فانوس را خاموش کرد و لیندر با هر موجی که پیش رو داشت راه را گم می کرد.پس از این شب سخت و بی رحم هیرو به بیرون از برج برای پیدا کردن لیندر رفت که ناگواربا جسد بی جان آن در پایین سخره ها مواجه شد .هیرو که نتوانست غم این دوری را تحمل کند خود را از بالای برج پرت کرد و به لیندر ملحق شد.

کاربری های گوناکون برج دختر

این برج در طول تاریخ کاربری های گوناگونی داشته است. مدتی از این برج برای گرفتن مالیات از کشتی ها استفاده می شد. در سال 1830 به علت شیوع بیماری وبای این برج به عنوان بیمارستان و ایستگاه رادیویی مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۱۹۶۴ برج دختربه وزارت دفاع و بعد از ۱۸ سال به شرکت های دریایی واگذار شد. در سال 2000 میلادی برج دختر در اختیار عموم مردم قرار گرفت و امروزه در برج دختر یک موزه وجود دارد که بازدیدکنندگان زیادی دارد. همچنین یک رستوران کوچک و جذاب با سرو انواع غذا های بین المللی و ترکی در برج دختر جذابیت آن را دوچندان کرده است.

این برج در طول تاریخ به دلیل تخریب توسط ارتش عثمانی‌ها پس از فتح قسنطنطنیه و آتش‌سوزی تا مرز نابودی رفت اما دوباره ساخته شده است و امروزه بدنه آن از بتن است و ارتفاع برج با میله آن 23 متر است

نمایی دیگر از برج دختر

برگزاری جشن های خاطره انگیز در برج دختر استانبول

شاید جالب باشد بدانید شما می توانید جشن های خاطره انگیز مثل تولد و یا عروسی و حتی جلسه های کاری خود را در برج دختر با هماهنگی با مسئولان برج برگزار کنید و بهترین خاطره را برای خود بسازید .این برج 220 نفر ظرفیت دارد و همچنین بهترین غذاو نوشیدنی ها را سرومیکند.

دسترسی و رفتن به برج دختر

شما به راحتی می توانید از طریق اسکله کاباتاش و یا سالاجاک سوار قایق شوید و علاوه برلذت بردن از یک قایق سواری بی نظیر به برج معروف و مشهور استانبول برسید.

امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد برج معروف و مشهور استانبول به دست آورده باشید.اگر به استانبول سفر کردید حتما از این برج دیدن کنید واین فرصت بی نظیر را از دست ندهید.

سوالات پرتکرار

+چگونه از تکسیم به برج دختر برویم؟

-متروی میدان تکسیم سوار خط F1 شده و در ایستگاه کاباتاش پیاده شوید.

+این برج در کدام منطقه استانبول قرار دارد؟

-برج دختر در منطقه اسکودار استانبول قرار گرفته است.

نظرتان را بنویسید