هزینه زندگی در استانبول 2022

پایین بودن هزینه زندگی در استانبول، فاصله نزدیک تا ایران و شباهت های فرهنگی در سالهای اخیر باعث شده است که افراد زیادی مهاجرت و زندگی در این کشور را انتخاب کنند. هزینه های پایین برای یک زندگی مطلوب در مقایسه با کشور های همسایه  مهاجران زیادی را به  کشورترکیه کشانده است.در این مقاله قصد داریم هزینه های زندگی در استانبول 2022  را به طوردقیق مورد بررسی قرار دهیم.

بررسی دقیق خرج و مخارج

اگر شما هم ازآن دسته از افرادی هستید که به مهاجرت و زندگی در استانبول فکر می کند خواندن این مقاله آگاهی  شما را در این راه بیشتر خواهد کرد. مقایسه هزینه های زندگی کشوری که در ان زندگی می کنید و کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارید اولین اقدام در این راه است.

استانبول که به دوبخش اروپایی و آسیایی تقسیم می شود شهری مجهز و مدرن و پیشرفته محسوب میشود اگر بخواهیم هزینه زندگی در استانبول را با دیگر شهر های اروپایی مقایسه کنیم استانبول شهر گرانی به حساب نمی آید اما اگر بخواهیم این مقایسه را بین استانبول و دیگر شهر های ترکیه انجام دهیم هزینه زندگی در استانبول از شهر های دیگر آن بیشتر خواهد بود.

اما با این حال زندگی در چنین شهر مدرن و مجهزی شاید  از دیگر کشور های مهاجرتی برای شما راحت تر باشد و هزینه های زندگی برای یک نفر در استانبول سرسام آور و اذییت کننده نخواهد بود.

هزینه های مسکن برای زندگی در استانبول 2022

بی شک خرید اپارتمان در استانبول و یا اجاره خانه یک از اساسی ترین هزینه های زندگی در استانبول خواهد بود که باید به طور دقیق ان را مورد بررسی قرار داد.

مکان و متراژ خانه از اولین مواردی است که در هزینه های شما تاثییر فراوانی دارد. باید به این نکته توجه کرد که خرید اپارتمان و یا اجاره خانه در استانبول که پایتخت کشور ترکیه است از دیگر شهر های کوچک آن گران تتر خواهد بود.

اما با این حال شاید برایتان جالب باشد که بدانید طبق بررسی ها و تحقیقاتی که درسال 2022 مورد بررسی قرار گرفت هزینه های اجاره خانه در ترکیه 49 درصد از ایران کمتر است. زندگی در شهری مدن و پیشرفته چون استانبول سطح مطلوبی از زندگی را برای شما فراهم می کند.

هزینه های درمانی

هزینه های پزشکی و درمانی

با توجه به قوانین دولت ترکیه مهاجران خارجی که حداقل یک سال اقامت قانونی در این کشور دارند می تواانند برای دریافت بیمه دولتی ترکیه اقدام نمایند و از خدمات آن استفاده کنند.  خدمات درمانی در استانبول جزو  پوشش تامین اجنتماعی هستند و با پرداخت مبلغی به صورت ماهانه می توانید بیمه تامین اجتماعی را دریافت کنید.

با توجه به این که شهروندان خارجی در سال اول نمی توانند از خدمات درمانی دولتی استفاده کنند پیشنهاد میکنیم از خدمات درمانی خصوصی استفاده کنید تا در هزینه های درمان صرفه جویی کنید. اگر خدمات درمانی خصوصی داشته باشید می توایند از خدمات درمانی با بالاترین کیفیت توسط پزشکان متخصص مسلط به زبان انگلیسی استفاده کنید.

 

هزینه حمل و نقل برای زندگی در استانبول

بررسی هزینه حمل و نقل

استانبول سیستم حمل و نقل بسیار و سیع و گسترده ای دارد.اگر ماشین شخصی داشته باشید ممکن است هزینه بنزین استانبول کمی برای شما گران تمام شود پس اگر می خواهید هزینه های زندگی در استانبول را مدیریت کنید به شما پیشنهاد می کنیم که بیشر از وسایل نقلیه عموم استفاده کنید.

کشور ترکییه با سیستم حمل و نقل قوی که دارد دست شمارا برای استفاده از وسایل حمل و نقلی عمومی مختلف باز گذاشته است به طوری که شما به راحتی می توانید از مترو، اتوبوس،مینی بوس، تراموا ،کشتی و قطارهای ریلی داخل شهر با توجه به جایی که می خواهید بروید استفاده کنید.

برای صرفیه جویی بیشتر در هزینه های حمل و نقل عمومی هم میتوانید از استانبول کارت استفاده کنید . حتما این سوال در ذهن شما ایجاد شده است که استانبول کارت چیست و چگونه می شود آن را تهیه کرد؟

استانبول کارت چیست؟

هزینه های آموزشی

دریافت اقامت تحصیلی ترکیه

اگر بخواهیم هزینه های تحصیلی در استانبول را برای شما مورد بررسی قرار بدهیم باید بگوییم که هزینه های تحصیل در دانشگهای دولتی استانبول بسیار مناسب و ناچیزاست. البته این هزینه با توجه به رشته تحصیلی هر فرد متغییر است.

اگر قصد تحصیل در دانگاه دولتی استانبول را داشته باشید  باید بدانید که در این دانشگاه ها باید به زبان بومی تحصیل کنید.اگر هم بخواهید در دانشگاه های خصوصی وبین المللی ترکیه تحصیل کنید هزینه ای که باید پرداخت کنید نسبت به دانشگاه های دولتی به مراتب بیشتر خواهد بود و اگر بخواهید هزینه های زندگی در استانبول را مدریت کنید باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید.

مالیات در استانبول

بررسی نرخ مالیات در ترکیه

در استانبول بر خلاف برخی از کشور های همسایه مالیات بسیار جدی گرفته می شود. یکی از هزینه های زندگی در استانبول2022 پرداخت مالیات با توجه به درآمد افراد خواهد بود.مبلغ 15 الی40 درصد با توجه به میزان حقوق افراد به پرداخت مالیات تعلق می گیرد. از دیگر مالیات مهم در استانبول می توانیم به مالیات بر دارایی، مالیات بر اجاره و مالیات بر خرید ملک اشاره کنیم.

 

میزان درآمد ماهانه در استانبول

و اما مهم ترین بخش در واقع  تامین هزینه های زندگی در استانبول خواهد بود. مقدار درامد ماهانه شما مشخص می کند که می توانید از پس هزینه های زندگی در استانبول برآیید یا خیر.میزان درامد شما را نوع حررفه و تخصص و تجربه کار شما مشخص می کند. البته شرایط کاری در ترکیه را نمیتوان مطلوب دانست زیرا نرخ بیکاری در این کشور در سال های اخیر حدودا 12 درصد است و افرادی هستند که در این کشور شغلی ندارند. البته شرایط برای افرادی که از دانشگاه های برتر ترکیه فارغ التحصیل شده اند فرق دارد و انها می توانند با تسلط به زبان های ترکی و انگلیسی شغل های پر درآمدی را از آن خود کنند.

 

سخن آخر

در این مقاله قصد داشتیم با بررسی هزینه های زندگی در استانبول یک شرایط کلی از زندگی در استانبول  رابرای افرادی که قصد مهاجرت به این کشور زیبا را دارند بازگو کنیم.با توجه به مطالبی که گفته شد هزینه های زندگی در استانبول از بسیاری از شهر های مهاجرتی کمتر خواهد بود.

مهاجرت به استانبول می تواند مزایای زیادی برای شما داشته باشداما بهتر است قبل از مهاجرت در مورد شرایط زندگی و اقتصادی و دیگر فاکتورهایی که می تواند در این راه تاثییر گذار باشد به خوبی اطلاعات کسب کنید تا دچار مشکل نشوید.

نظرتان را بنویسید