راهنمای جامع دریافت اقامت و شهروندی ترکیه

فهرست مطالب

اقامت ترکیه  و دریافت شهروندی  موضوع بسیار مهمی است که اکثر کسانی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند، به دنبال پیدا کردن راحت ترین راه برای دریافت این فرصت استثنایی هستند.

کسانی که قصد مهاجرت به ترکیه را دارند یکی از نکاتی که بسیار در این راه به آنها کمک کرده است دانستن تفاوت اقامت دائم ترکیه و شهروندی ترکیه است. اگر شما هم قصد مهاجرت به ترکیه را دارید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی را در مورد اخذ اقامت و شهروندی ترکیه با خرید آپارتمان و راه های دیگر را با هم بررسی کنیم.

مزیت های اقامت و شهرندی ترکیه در سالهای اخیر باعث شده است  نه تنها شهروندان ایرانی بلکه شهروندان کشور های دیگر مانند هلند، استرالیا، فرانسه ، نروژ و… مشتاق به گرفتن اقامت و شهروندی این کشور شوند.

قبل از اینکه بخواهیم در مورد تفاوت اقامت و شهروندی ترکیه صحبت کنیم باید ابتدا هر کدام را به صورت جداگانه برای شما شرح بدهیم تا بتوانید درک بهتری از این موضوع داشته باشید.

اقامت ترکیه چیست ؟

اگر بخواهیم اقامت در ترکیه را به صورت قانونی تعریف کنیم باید بگوییم که به رابطه حقوقی بین یک شخص و کشور گفته می شود.

اقامت در ترکیه انواع مختلفی دارد که هر کدام شرایط خاص خود را دارد و مدت زمان آن متفاوت است.به طور کلی هر فردی که قصد دارد بیش از 90 روز در ترکیه بماند باید حتما باید برای دریافت اقامت در خواست بدهد در غیر این صورت حضور او در کشور ترکیه غیرقانونی خواهد بود.

به عنوان مثال در اقامت توریستی که به آن اقامت یک ساله ترکیه هم می گویند فرد متقاضی می تواند یک سال در کشور ترکیه بماند اما اجاز کار نخواهد داشت. درادامه برخی از اقامت های ترکیه را باهم بررسی می کنیم.

اقامت خانواده

اقامت خانوداگی ترکیه

این نوع اقامت به همسر خارجی یک شهروند ترکیه ، کودکان زیر 18 سال و کودکانی که به مراقبت مداوم نیاز دارند داده می شود.

اقامت دانشجویی

 دریافت اقامت تحصیلی ترکیه

ویزای تحصیلی این امکان را فراهم می کند تا دانشجویان بتوانند تا پایان دوره تحصیلی خود در کور ترکیه بمانند و بتوانند در مرز ها تردد کنند.همچنین پس از پایان دوره تحصیل مدت زمانی کمی به آنها فرصت داده می شود تا ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری تبدیل کنند تا بتوانند اقامت خود را تمدید کنند.

اقامت طولانی مدت

این نوع از اقامت به افرادی داده می شود که واجد شرایط باشند و 8 سال به طور مداوم و قانونی در این کشور زندگی کنند و به زبان ترکی هم تسلط کافی داشته باشند.

دریافت اقامت با خرید آپارتمان در ترکیه

یکی از اسان ترین و مطمئن ترین راه ها دریافت اقامت با خرید ملک در ترکیه است. در ابتدا برای فرد متقاضی و خانواده اش اقامت یک ساله صادر می شود و در صورت تمدید می توان اقامت دائم هم دریافت کرد.

اگر قصد دریافت اقامت با خرید ملک در ترکیه را دارید می توانید خانه ای که ارزش آن بالای 400 هزار دلار باشد خریداری کنید و اقامت و همچنین شهروندی ترکیه را که در ادامه به آن می پردازیم را از آن خود کنید. همچنین اگر بخواهید خانه ای زیراین قیمت بخرید می توانید پس از 8  سال تمدید های متوالی اقامت دائم را دریافت کنید.

یکی از مناطقی که ما به شما پیشنهاد می کنیم منطقه کارتال استانبول است که هلدینگ شاین لند شرایط ویژه ای برای آن در نظر گرفته است. شما عزیزان از طریق لینک زیر می توانید اطلاعات بیشتری در خصوص کارتال استانبول به دست آورید.

حالا که اطلاعاتی در مورد اقامت ترکیه دریافت کردید بهتر است باهم شهروندی ترکیه و راه های آن را بررسی کنیم.

شهروندی ترکیه چیست؟

اگر بخواهیم شهروندی ترکیه را به طور ساده برای شما تعریف کنیم باید بگوییم هنگامی که شما شهروندی ترکیه را داشته باشید فرقی با یک شهروند ترک نخواهید داشت و حقوقتان از سوی دولت تضمین شده و کاملا مشخص شده است. شما با داشتن شهروندی ترکیه می توانید تابعیت و گذرنامه دریافت کنید و حتی رای هم بدهید.شما با داشتن شهروندی ترکیه می توانید هر جا که رفتید از حق خودتان دفاع کنید و بدون داشتن ویزا به 80 کشورسفر کنید. در ادامه برخی از راه هایی که می توان از طریق آن شهروندی ترکیه را دریافت کرد را باهم بررسی می کنیم.

اخذ شهروندی ترکیه با خرید آپارتمان

همان طور که پیش تر گفتیم شما با خرید آپارتمان با ارزش حداقل 400 هزار دلار به راحتی می توانید شهروندی ترکیه را از آن خود کنید . در این میان اخذ شهروندی با خرید ملک در ترکیه یکی از بهترین و مطمئن ترین راه ها خواهد بود. برای این کار متقاضی می تواند یک ملک 400 هزاردلاری را خریداری کند و یا چندین ملک را که  مجموع ارزش آنها 400 هزار دلار شود خریداری کند.

دریافت شهروندی ترکیه برای افراد نخبه

اگر فردی از استعدادی منحصر به فرد در زینه های هنری، علمی و یا ورزشی برخوردار باشد به طوری که برای کشور یک امتیاز مثبت محسوب شود از همان ابتدا می تواند شهروندی ترکیه را دریافت کند.

اخذ شهروندی از طریق ازدواج

اگر شخصی با فردی که شهروندی ترکیه را دارد ازدواج کند می تواند شهروندی ترکیه را دریافت کند.البته در ابتدا مجوز اقات دائم ترکیه با اعتبار 3ساله برای فرد صادر می شود و در صورت تمدید و برآوردن انتظارات اداره مهاجرت میتواند شهروندی ترکیه را دریافت کند.

اخذ شهروندی ترکیه از طریق فرزند خواندگی

اگریک والدین ترک کودکی خارجی را به عنوان فرزند خود قبول کنند می توانند برای کودک شهروندی دریافت کنند.البته اگر در این راستا تهدیدی ملی احشاش شود به کودک حق شهروندی تعلق نمی گیرد.

دریافت شهروندی ترکیه با حکم مرجع صالح

طبق قوانین مهاجرتی با دریافت تایید از وزارتخانه مربوط می توان حق شهروندی را دریافت کرد.البته برای دریافت شهروندی از این راه باید فرد متقاضی حداقل 5 سال به صورت مداوم در این کشور زندگی کند و به زبان ترکی مسلط باشد.

تابعیت مضاعف یا دوگانه چیست؟

در این بخش می خواهیم در مورد تابعیت مضاعف و یا دوگانه صحبت کنیم. تابعین مضاعف به این معنا است که فرد به طور همزمان شهروند دو کشور محسوب می شود.

فردی که شهروند دو کشور است همزمان پاسپورت هر دو کشور را نیز دارد.کشور ها و دولت ها نظر های متفاوتی در مورد تابعیت مضاعف دارند. برخی از کشور ها تابعیت دوم را به رسمیت نمی شناسند.

در واقع تنها تابعیت کشوردلخواه خود را بر فرد به رسمیت می شناسند.

به طور مثال اگر شما دارای دوتابعیت باشید در سفارت خانه های ایران در کشورهای دیگر با شما مانند یک ایرانی رفتار میکنندو به تابعیت دوم شما توجه ای نمی کنند.

با توجه با قوانین شهروندی نظر کشور ترکیه درباره تابعیت مضاعف فرد به صورت زیر می باشد:

اگرشهروند ترکیه باشید و بخواهید تابعیت یک کشور دیگر را دریافت کنید ، باید تمامی مدارک مربوط را به اداره ثبت ترکیه ارائه کنید.

افرادی که دارای تابعیت کشور ترکیه را دارید به راحتی می توانید تابعیت کشوردی گری را کسب کنید.

افرادی هم که قصد ترک تابعیت کشور ترکیه را دارند و می خواهند تابعیت کشور دیگری را دریافت کنند باید درخواست خود را به صورت کتبی به ارگان های مربوط ارسال کنند.

تفاوت های اقامت دائم و شهروندی ترکیه

حالا که به صورت کامل شهروندی و اقامت ترکیه را بررسی کردیم می توانیم به تفاوت های این دو بپردازیم:

شما با داشتن اقامت دائم ترکیه بدون نیاز داشتن به تمدید و ویزا میتوانید در این کشور سکونت کنید اما در انجام کارهای تحصیلی ،اداری و تجاری با محدودیت هایی روبه رو خواهید شد.

اما با داشتن شهروندی ترکیه می توانید مانند یک شهروند ترک زندگی کنید، فرزندانتان را به مدارس دولتی بفرستید، مجوز کار دریافت کنید و رای بدهید.

با شهروندی ترکیه هیچ گونه محدودیت زمانی برای حضور در کشور نخواهید داشت اما در اقامت توریستی باید به صورت متاولی تا 8 سال بدون خروج طولانی مدت از کشور باید در ترکیه حضور داشته باشید تا بتوانید اقامت دائم را دریافت کنید.

با خرید آپارتمان به ارزش حداقل 400 هزار دلار میتوانید شهروندی ترکیه را دریافت کنید در صورتی که با خرید آپارتمان با ارزش کمتر از این مبلغ پس از سالهای متوالی میتوانید اقامت دائم را دریافت کنید.

با داشتن اقامت دائم ب تنهایی نمیتوان مجوز کار دریافت کرد به طور کلی اگر بخواهید در کشور ترکیه کارکنید حتما باید مجوز کار داشته باشیدو یا شرکتی در این کشورثبت کرد باشید و یا شهروند ترکیه باشید .

با داشتن شهروندی ترکیه حق رای و کتندید شدن برای مناصب دولتی را دارید در صورتی که با داشت اقامتحق رای دادن و نامزدی در مناصب دولتی را ندارید.

تابعیت و شهروندی میتواند به فرزندان شما منتقل شود در صورتی که در اقامت با توجه به شرایط و صلاحیت فرزندان شما این امر امکان پذیر خواهد بود.

با توجه به تفاوت هایی که بیان شد بی شک متوجه شده اید که داشتن شهروندی ترکیه راهی مطمئن تر از اقامت خواهد بود .شما با داشتن شهروندی ترکیه هیچ گونه محدودیتی در تحصیل ، کار و شرایط زندگی نخواهید داشت و همچنین حدودیت زمانی برای زندگی در کشور نخواهید داشت.

امیدواریم با خواندن این مقاله تفاوت اقامت و شهروندی ترکیه را به طور کامل متوجه شده باشید. اگر بخواهیم از مطالب گفته شده یک راه را به شما پیشنهاد کنیم بی شک دریافت اقامت دائم و شهروندی ترکیه با خرید آپارتمان خواهد بود.

شما ازاین طریق علاوه بر دریافت اقامت و شهروندی ترکیه تجربه یک سرمایه گذاری بی نظیر و پر سود را نیز خواهید داشت. در پایان اگر تجربه و یا سوالی در خصوص دریافت اقامت و یا شهروندی ترکیه دارید با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول

اگر بخواهیم شهروندی ترکیه را به طور ساده برای شما تعریف کنیم باید بگوییم هنگامی که شما شهروندی ترکیه را داشته باشید فرقی با یک شهروند ترک نخواهید داشت و حقوقتان از سوی دولت تضمین شده و کاملا مشخص شده است.

به صورت کلی با داشتن اقامت دائم مشکلی از بابت تمدید ویزای خود ندارید اما با محدودیت هایی روبه رو خواهید بود.

نظرتان را بنویسید