ترکیه را بیشتر بشناسیم

ترکیه را بیشتر بشناسیم

استانبول شهر مساجد عثمانی و بازمانده‌ باشکوه قسطنطنیه از لحاظ جغرافیایی به گونه ای می باشد که بخشی از آن در قاره آسیا و بخشی دیگر از آن در قاره اروپا واقع شده است و این دو بخش توسط چند پل،که معروفترین آنها پل بسفرمیباشد، به یکدیگر متصل شده است و به همین دلیل ، شهر استانبول را در اصطلاح پلی میان دو قاره می‌ نامند. شهر استانبول پر جمعیت ترین شهر ترکیه و همچنین مرکز فرهنگی ، تاریخی و اقتصادی ترکیه نیز به حساب می آید ، دین اکثریت مردمان ترکیه و استانبول اسلام و مذهب سنی می باشد و به همین دلیل ، استانبول می ‌تواند مقصد بسیار دلپذیر و مناسبی برای شما سفر و زندگی باشد ، شهری با تلفیقی از المان‌های مذهبی ، سنتی و توام با ظاهری به روز و شیک که چشم هر گردشگری را به خود خیره می کند .

دین ترکیه

کشور ترکیه حدودا ۸۴ میلیون نفر جمعیت داشته و زبان رسمی مردم این کشور ترکی است. در قانون اساسی حاضر، ترکیه با نزدیک به ۹۸% مسلمان، کشوری لائیک شناخته می‌شود. از جمعیت این کشور تنها ۲ درصد را مسیحیان، یهودیان و دیگر ادیان تشکیل می‌دهند.

مسلمانان ترکیه بیشتر پیرو مذاهب اهل سنت هستند که از میان آنها حنفی‌ها بزرگترین گروه به‌شمار می‌آیند که بیشتر در مرکز و غرب ترکیه ساکن هستند. شافعی‌ها با جمعیتی کمتر در مناطق شرقی ترکیه مستقرند و اکثرا کرد هستند. شمار پیروان دیگر مذاهب اهل سنت بسیار کم است.

این کشور بیش از ۲۵ میلیون شیعه و علوی دارد که قائل به حقانیت امام علی (ع) هستند و غالبا در استانهای مرکزی و مناطق شرقی این کشور زندگی می‌کنند.

 

مردم و زبان

زبان رسمی این کشور ترکی است، ولی در کنار آن زبانهای کردي و ارمنی در میان گروه‌های قومی استفاده می‌شود. گروه‌های قومی کوچک‌تری چون لازها، زازاها، عربها و چرکس‌ ها به تنوّع زبانی و فرهنگی این کشور افزوده‌اند.

 

مرزهای دریایی : از شمال توسط دریای سیاه و از غرب توسط دریای اژه و از جنوب توسط دریای مدیترانه احاطه شده است.

واحد پول : لیره ترکیه

ساعات اداری : روزهای کاری در کشور ترکیه از دوشنبه آغاز و روز جمعه خاتمه می یابد.ادارات دولتی- بانکها و شرکتهای خصوصی ، بین ساعت 9 صبح الی 5 بعدازظهر پاسخگوی مراجعه کنندگان می باشند.

پیش شماره تلفن بین الملل : 90+

پیش شماره استانبول: 212

 

فرهنگ و آداب و رسوم مردم استانبول

مردم استانبول بسیار مهمان ‌نواز و خونگرم بوده همچنین فرهنگ و آداب و رسوم مردم استانبول تقریبا شبیه به ایرانی ها می‌باشد و حضور در کنار آن‌ها لحظاتی خاطره‌انگیز را رقم می‌زند همچنین به دلیل نزدیکی با کشورهای اروپایی آداب و رسوم و سبک زندگی رایج در میان مردم کشور ترکیه بسیار متأثر غرب می ‌باشد و همچنین ازدواج در استانبول برای بسیاری از مردم جالب توجه بوده است زیرا با آداب و رسوم خاصی همراه است از جمله رسوم رایج در مراسم عروسی آنها می‌توان به نوشتن نام دوستان نزدیک عروس زیر کفش وی اشاره کرد و بعد از اتمام  مراسم عروسی اگر نام دختری از زیر کفش عروس پاک شده باشد به این معناست که زمان ازدواج آن دختر نزدیک است.

در کشور ترکیه زن طبق قانون بعد از ازدواج از نام خانوادگی شوهرش استفاده می کند و همچنین ازدواج ها باید رسما ثبت شوند و ازدواج بدون ثبت قانونی ، غیر قانونی می باشد و لازم به ذکر است چند همسری در ترکیه غیر قانونی می‌باشد.

 

واحد پول

واحد پول ترکیه لیر می‌باشد و هر لیر معادل صد کروش می باشد. اولین لیر ترکیه در سال 1843 و به عنوان لیر عثمانی منتشر شد، همچنین به دلیل نرخ تورم زیادی که در سالهای گذشته در ترکیه وجود داشت ارزش لیر بسیار پایین بود و به مرور کمتر می‌شد به طوریکه دولت تصمیم گرفت از سال 2005، شش صفر از واحد پول کم کند و به این ترتیب بود که هر لیر جدید ترکیه برابر با یک میلیون لیر قدیم شد و ارزش بیشتری پیدا کرد و همچنین لیر ترکیه در اسکناس‌ های 200 ، 100 ، 50 ، 20 ، 10 و 5 چاپ گردید ،همچنین سکه‌های این واحد پولی شامل سکه ‌های یک لیری، 50 کروشی ، 25 کروشی ، 10 کروشی ، 5 کروشی و یک کروشی می ‌باشند .

 

آب و هوای استانبول

استانبول یک شهر ساحلی است که تحت تاثیر جنبه های آب و هوایی از دریای سیاه، دریای اژه و دریای مرمره قرار دارد. بنابراین تابستان هایی گرم و شرجی دارد اما زمستان در استانبول بسیار سرد است. همچنین بهار و پاییز استانبول زمان خوبی برای سفر به این شهر است.

 

حمل و نقل عمومی در استانبول

ترکیه کشوریست که دارای تنوع در سیستم حمل و نقل عمومی خود بوده همچنین رفت و آمد در شهرهای ترکیه بسیار آسان می باشد.سیستم حمل و نقل در استانبول شامل مترو، تاکسی، اتوبوس، تراموای و کشتی،قایق و همچنین اجاره اتومبیل و حمل و نقل هوایی می شود، ولی آنچه مهم هست این که شما برای سفرهای درون شهری و برون شهری چه وسیله ای را انتخاب کنید.

پروژه ISD160 با موقعیت عالی در ترکیه را بررسی کنید!!

 

کیملیک کارت ترکیه چیست ؟

کیملیک یا کارت اقامت ترکیه ، کارتیست‌ که تمام اطلاعات فرد در سیستم ثبت می شود، و با نام  T,C  نیز شناخته می‌شود ‌T,C مخفف جمهوری ترکیه است که دارای یک شماره 11 رقمی است که با عدد 99 آغاز می شود. همچنین در کیملیک کارت تمامی اطلاعات فرد از جمله آدرس محل سکونت و شماره تماس و … در سیستمی که متصل به این شماره می باشد ثبت می گردد و در همه جا قابل دسترسی است.

بر اساس قانون اتباع خارجی در کشور ترکیه خارجیانی که متقاضی اقامت بیش از مدت زمان تایین شده مابین کشورشان با کشور ترکیه هستند، بایستی نسبت به دریافت کارت کیملیک  اقدام نمایند.

 

نحوه دریافت کیملیک کارت

 1. ورود به خاک ترکیه
 2. خرید یا اجاره ملک
 3. دریافت بیمه نامه معتبر
 4. ثبت نام در سایت اداره مهاجرت ودریافت فرم راندو

مدارک مورد نیاز در زمان حضور در اداره مهاجرت

 1. اصل پاسپورت و کپی پاسپورت
 2. ارائه پرینت رنگی فرم تکمیل شده درخواست اجازه اقامت
 3. کپی آخرین مهر ورود
 4. شماره مالیات (vergı numarası) دریافت کد اقتصادی از نزدیکترین اداره مالیاتی
 5. اصل بیمه نامه (sıgorta)
 6. چهار قطعه عکس
 7. اصل اجاره نامه یا سند خانه
 8. اجاره نامه که مهر نوتر داشته باشد
 9. تاییدیه ادرس محل سکوت از شهرداری منطقه برای کسانی که قصد تمدید اقامت دارند.
 10. کپی کارت اقامت برای کسانی که قصد تمدید اقامت را دارند.
 11. دریافت برگه تولد از کنسولگری برای افراد زیر 18 سال،افرادی که دارای فرزند هستند می بایستی مدارکی دال براثبات حضانت فرزندان را نیز داشته باشند.

 

مزایای کارت کیملیک

بدون داشتن شماره کیملیک معتبر انجام کلیه ی امور اداری غیر ممکن می باشد.

اتصال به بانک وافتتاح حساب، اطلاع از شرایط کردیت کارت وانجام پروسه های مالی،پرداخت قبوض، اطلاع از هر گونه بدهی به دولت از جمله مالیات و پرداخت آن،خرید ماشین و ثبت نام مدارس، شرکت در دوره های آموزشی که در شهرداری برگزار می گردد و امکان بهرمندی رایگان از مراکز پزشک خانواده  و دسترسی به تمامی سوابق پزشکی …..

 

شهروندی ترکیه با سرمایه گذاری در املاک

با تصمیمات منتشر شده در روزنامه دولتی ترکیه از سال ۲۰۱۸ برخی از مقررات مربوط به اخذ تابعیت برای اتباع خارجی تغییر کرده است. به خارجیانی که حداقل 250.000 دلار ملک و مستغلات در ترکیه خریداری کنند دریافت اقامت ترکیه  را برای آن ها فراهم می سازد.

مزایای اخذ پاسپورت ترکیه

 • اخذ پاسورت ، موجب گرفتن تابعیت برای متقاضی، همسر و فرزندان زیر 18 سال می باشد.
 • فرد متقاضی با اخذ پاسپورت ترکیه می تواند به ۱۳۰ کشور،بدون ویزا سفر کند.
 • پاسپورت ترکیه ارزش بالایی در اتحادیه اروپا و سایر کشورها دارد.
 • فردی که پاسپورت ترکیه را دارد، در ۱۳۰ کشور به راحتی می تواند برای سرمایه گذاری و سفر اقدام کند.
 • با داشتن پاسپورت ترکیه، فرد به راحتی می تواند خرید و فروش،تجارت، کار و تحصیل نماید.
 • جزو 40 پاسپورت برتر جهان
 • امکان تابعیت دوگانه و رفت آمد به ایران
 • حق پزشکی و درمانی کامل
 • تحصیل رایگان

 

 

نکات مهم و ضروری که باید بدانید

 • ملک خریداری شده بعد از سه سال قابل فروش میباشد
 • ملک مورد نظر میبایست از شخص حقیقی و یا حقوقی ترک خریداری شود
 • فرزندان بالای 18 سال شامل دریافت شهروندی به همراه خانواده نمی باشند
 • نیازی به زندگی در ترکیه و حضور فیزیکی نمی باشد
 • شما همزمان میتوانید تابعیت چندگانه داشته باشید

 

روشهای دیگر اخذ پاسپورت

سرمایه‌گذاری در بورس با مبلغ ۵۰۰ هزار دلار

سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات مربوط به صنعت و فناوری به ارزش ۵۰۰هزار دلار

اشتغال‌زایی برای 50 نفر

سپرده بانکی به ارزش ۵۰۰ هزار دلار

خرید اوراق قرضه دولتی به ارزش ۵۰۰ هزار دلار

ازدواج با فردی با تابعیت ترکیه

اشتغال و پرداخت ۵ سال حق بیمه

البته لازم به ذکر است چندی پیش دولت این کشور  قوانین جدید برای دریافت اقامت ترکیه وضع نموده است. در این باره بیشتر بخوانید.

 

 

نظرتان را بنویسید