استانبول کارت چیست؟ ازکجا بگیریم؟

 استانبول کارت یکی از ضروریاتی است که در سفر به استانبول ترکیه، یکی از دغدغه های مهم شما کم کردن هزینه های سفر و جا به جایی در سطح شهراست. در ادامه قصد داریم قصد داریم راهی را به شما معرفی کنیم تا از طریق آن بتوانید هزینه های خود را در سفر به ترکیه و استانبول کاهش دهید.

استانبول کارت در واقع کارتی شبیه عابر بانک با 12 رقم است که برای وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس و مترو مورد استفاده قرار می گیرد.

چرا از استانبول کارت استفاده کنیم؟

یکی از مهم ترین دغدغه هایی که مسافران در سفر خود تجربه می کنند این است که چطور می توانند با هزینه بسیار کم در سطح شهر رفت و آمد کنند و تمامی جاذبه های شهر را ببیند و سفری خاطره انگیز را برای خود بسازند.اگر بخواهید به شهر استانبول سفر کنید برای تفریح ،خرید و بازدید از مکان های تاریخی و گردشگری باید دائما در رفت و آمدباشید.

پس باید به دنبال یک راه کم هزینه برای رفت امد و آمد باشید.حتما به این فکر کرده اید که استفاده از اتوبوس ، مترو،تراموا و دیگر وسایل نقلیه عمومی کم هزینه ترین راه ممکن است. درست است اما باز هم می توان در هزینه این وسایل نقلیه عمومی صرفه جویی کرد.

حتما در ذهنتان این سوال ایجاد شد که چگونه می توان هزینه  استفاده  از وسایلی مثل اتوبوس ، مترو ، تراموا و… را کاهش داد؟ جواب سوال شما استانبول کارت است و بس. شما با استفاده از این کارت می توانید این هزینه ها را بسیار کمتر کنید.

 

استانبول کارت چیست و چه طور می توان آن را تهیه کرد؟

استانبول کارت در واقع کارتی شبیه عابر بانک با 12 رقم است که برای وسایل نقلیه عمومی مثل اتوبوس و مترو مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از این کارت می تواند بین 30 تا 50 درصد هزینه های شما را کاهش بدهد. این کارت متعلق به شهرداری استانبول است و به عنوان  یکی از به صرفه ترین راه های حمل و نقل در استانبول شناخته می شود. اگر به خواهیم یک شبیه سازی برای شما انجام دهیم در واقع این کارت شبیه کارت های اعتباری حمل و نقلی در شهر های ایران است اما چیزی که استانبول کارت را متفاوت  می کند امکانات و کاربرد های متعدد آن است.

چگونه تهیه کنیم؟

شما به راحتی می توانید استانبول کارت را از باجه های بلیط فروشی داخل مترو و ایستگاه های اتبوس تهیه کنید. همچنین شما می توانید در برخی از فروشگاه های داخل شهر هم مانند میگروس یا کارفور و حتی برخی سوپری ها هم آن را پیدا کنید.

با انواع استانبول کارت آشنا شوید

رنگ های مختلف استانبول کارت

استانبول کارت انواع مختلفی دارد که هم برای شهروندان استانبول و هم گردشرانی که به این شهر سفر می کنند مورد استفاده خواهد بود. یکی از انواع آن، کارتهای بی نام هستند که برای تمامی افراد مورد استفاده است و گردشگران هم می توانند به راحتی از آن استفاده کنند و نیازی به ثبت نام نخواهد داشت. به شما پیشنهاد میکنیم در مورد دسترسی ها و امکانات منطقه کارتال استانبول بیشتر بخوانید.

کارت آبی معمولا  مخصوص شهروندان ترکیه است و به صورت ماهانه شارژ می شود. این کارت 30 الی 180 روز اعتبار دارد. کارت تخفیف معمولا به افرادی داده می شود که می توانند از تعرفه تخفیف دار استفاده کنند. دانشجو های دانشگاه های ترکیه معمولا از این کارت استفاده می کنند.

آخرین نوع استانبول کارت کارتهای رایگان است که مخصوص افراد بالای65 سال است که در ترکیه زندگی می کنند. این افراد با استفاده از این کارت حق استفاده از تعرفه رایگان را دارند.

شما به عنوان یک گردشگر که به صورت موقت در استانبول در حال رفت و آمد هستید میتوانید از کارت های بی نام استفاده کنید وآن را به مقدار دلخواهتان شارژ کنید. شما با داشتن استانبول کارت می توانید از خدماتی چون: وسایل حمل و نقل عمومی مثل اتوبوس ،مترو، متروبوس و …،کشتی های داخل شهر، دستشویی های پولی،تله کابین ها و…استفاده کنید.

چگونه استانبول کارت خود را شارژ کنیم؟

دستگاه مخصوص شارژ استانبول کارت

به این نکته توجه کنید که این کارت مخصوص شهر استانبول است و شهر های دیگرکارت های مخصوص خودشان را دارند. شما این کارت ها را میتوانید هم از طریق اپلیکیشن استانبول کارت و هم از طریق دستگاه هایی که در ایستگاه های اتوبوس و مترو وجود دارد شارژ کنید. اگر بخواهید از طریق دستگاه ها کارت را شارز کنید ابتدا باید آن را اسکن کنید و به مقدار مورد نیازتان ان را شارژ کنید. استفاده از اپلیکیشن استانبول کارت اگر به زبان ترکی مسلط نیستید ممکن است برایتان سخت باشد. هنگامی که می خواهید کارت خود را شارژ کنید سعی کنید به مقداری که نیاز دارید در آن پول بریزید زیرا نقد کردن آن کار آسانی نیست.

 

ناگفته ها در مورد استانبول کارت

اگر استانبول کارت تهیه کردید سعی کنید در نگه داری آن دقت کنید زیرا اگر گم شود و یا در نزدیکی وسایل مغناطیسی قرار بگیرد پولی که در آن شارژ کرده اید هم از بین خواهد رفت.

برخی از خطوط مترو متعلق به شهرداری نیستند و ممکن است قیمت بیشتری نسبت  به خطوط دیگر مترو داشته باشند پس برای استفاده از این خطوط حتما هنگام ورود و خروج به خطوط کارت خود را اسکن کنید تا هزینه اضافی از شما کم نشود.

کودکان زیر 6 سال میتوانند به صورت رایگان همراه پدر و مادر خود از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند. هنگام استفاده از متروبوس ها هم حتما کارت خود رااسکن کنید زیرا متروبوس براساس مسافت طی شده هزینه را کسر می کنند.

شما می توانید از طریق کارت خود از فروشگاه هایی که از این پلتفرم پشتیبانی می کنند خرید کنید و کمتر از پول نقد استفاده کنید و امنیت سفر خود را بالا ببرید.

اگر سفرتان به پایان رسید اما هنوز مبلغی در کارت شما باقی ماند نگران نباشید زیرا شما می توانید در سفر های بعدی که به این شهر دارید از آن استفاده کنید.

سخن پایانی

با توجه به اطلاعاتی که در مورد استانبول کارت در اختیارتان قرار دادیم به شما پیشنهاد می کنیم اگر قصد سفر به شهر زیبا و جذاب استانبول را داشتید حتما این کارت را تهیه کنید تا در بسیاری از هزینه های سفر صرفه جویی کنید و بتوانید با خیالی راحت در این شهر رفت آمد کنید و از جاذبه های تاریخی و گردشگری استانبول دیدن کنید و سفر خاطره انگیزی داشته باشید.

سوالات متداول

استانبول کارت از کجا بخریم؟

شما به راحتی می توانید این کارت را از باجه های بلیط فروشی داخل مترو و ایستگاه های اتبوس تهیه کنید. همچنین شما می توانید در برخی از فروشگاه های داخل شهر هم مانند میگروس یا کارفور و حتی برخی سوپری ها هم آن را پیدا کنید.

چگونه کارت خود را شارژ کنیم؟

شما این کارت ها را میتوانید هم از دستگاهایی که تعبیه کرده اند و هم از راه دیگری که در مقاله گفته شده است شارژ نمایید.

نظرتان را بنویسید