اقامت ترکیه را چگونه دریافت کنیم؟

انواع روش‌های مهاجرت به ترکیه

روش‌های متعدد و متنوعی نظیر خرید ملک، اجاره ملک،کار و ویزای کاری ،تحصیل و سرمایه گذاری که امکان ورود و اخذ اقامت و شهروندی ترکیه را به‌راحتی برای مهاجران مهیا می‌سازد.

 

اقامت توریستی ترکیه از طریق اجاره یا خرید ملک

اقامت توریستی ، به نوعی راحتترین نوع مهاجرت به ترکیه محسوب می شود.

هر فرد بعد از ورود به کشور ترکیه می تواند به دو روشِ خرید یا اجاره خانه، اقامت موقت یکساله یا دوساله را دریافت کند. این نوع اقامت به فرد مقیم ترکیه این امکان را می دهد که تا انقضای آن در ترکیه بماند یا ورود و خروج به میزان دلخواه انجام دهد. همچنین برخی حقوق مانند افتتاح حساب بانکی و ثبت نام در مدرسه به نام کردن امتیاز آب و برق و اینترنت و …را به دست آورد.

در این روش باید ابتدا منزلی اجاره یا خریداری شود.بعد از اجاره منزل اقدام به ثبت نام در سایت اداره مهاجرت می کند. سایت اداره مهاجرت بطور اتوماتیک معمولاً زمانی مابین چند هفته تا دوماه را برای فرد متقاضی در نظر می گیرد.

در زمان مقرر مدارک لازم مثل مدارک هویتی ( پاسپورت،مهر ورود)عکس  و همینطور قرارداد اجاره منزل نوتر شده و پرینت بیمه تهیه شده و تحویل اداره مهاجرت داده می شود. بعد از دو هفته الی سه ماه، کارت کیملیک به آدرس منزل ارسال می گردد.

در مورد خرید خانه در ترکیه، ابتدا باید خانه خریداری شده و سندش دریافت شود. بعد از تأییدیه وزارت کشور و تنظیم سند به نام خریدار، در هنگام مراجعه به اداره مهاجرت همراه با مدارک لازم برای اقامت توریستی به جای اجاره نامه، سند منزل خریداری شده به اداره مهاجرت ارائه می شود.

خرید در گوشنلی ترکیه پروژه ISD 520

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

کشور ترکیه، تحصیل متقاضیان خارجی را از مقطع ابتدایی (مدارس) تا دانشگاهی (دکترا) را تحت پوشش قرار می‌دهد. با وجود دانشگاه‌های معتبر با سطح علمی عالی، گرچه انتخاب ایده آلی میتواند برای محصلان باشد؛ ولی پیش نیاز آشنایی به زبان ترکی استانبولی و انگلیسی را می‌طلبد. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه به زبان ترکی و در دانشگاه‌های خصوصی به زبان انگلیسی و ترکی رایج می‌باشد.

همچنین پس از دریافت نامه پذیرش از سوی یکی از مراکز و موسسات آموزشی این کشور، متقاضیان تحصیل در مراکز دولتی ترکیه (ترک زبان)، نیاز به ارائه مدرک آزمونی تحت عنوان Yos را دارند. در صورتی که تحصیل در ترکیه و موسسات انگلیسی زبان، مستلزم ارائه مدرک Sat می‌باشد.

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

یکی از راه های اخذ شهروندی ترکیه از طریق ازدواج با فرد ترک است. هنگامی که شما با یک شخص ترک ازدواج می کنید می توانید بعد از سپری کردن ۳ سال به صورت متوالی شهروندی ترکیه را درخواست کنید. در مدت این ۳ سال مسئولان مربوطه تحقیقات لازم را به عمل می آورند که ازدواج شخص واقعی باشد که در صورت صوری بودن ازدواج اقامت به شخص تعلق نمی گیرد.

پروسه کسب شهروندی ترکیه از طریق ازدواج حدود ۳ تا ۵ سال طول می کشد.

دختران و پسران در ترکیه باید سن ۱۸ سال را تمام کرده باشند تا اجازه داشته باشند بدون رضایت پدر و مادر ازدواج کنند.

ازدواج میبایست به صورت کاملا رسمی به ثبت برسد تا بتوان از طریق آن شهروندی ترکیه را دریافت نمود.

اگر شخص مورد نظر برای ازدواج دختر باشد و قبلا نیز ازدواج کرده باشد باید از زمان طلاق وی ۱۰۰ روز گذشته باشد.

شخص متقاضی ازدواج باید از کنسول گری کشور خود در ترکیه برگه تجرد،مبنی بر مجرد بودن خود را دریافت نماید.

همچنین دو یا چند همسری در ترکیه غیر قانونی می‌باشد.

در مورد تغییر قوانین شهروندی ترکیه بیشتر بخوانید

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

بهترین و با مزیت ترین نوع اقامت ترکیه، اقامت از طریق کار رسمی در یک شرکت ترکیه ای است.

برای اخذ اقامت کاری به دو روش داخلی و خارجی می شود اقدام کرد

اقدام برای اخذ اقامت کاری از داخل ترکیه

فرد متقاضی بعد از ورود به ترکیه، ابتدا با اجاره نامه یا سند خانه خریداری شده اقدام به دریافت اقامت توریستی یکساله یا دو ساله می کند. سپس با مدارک استخدام، اقامتش را تبدیل به کاری می کند.

 

اقدام برای اخذ اقامت کاری از خارج ترکیه

در این روش برای افراد باید درخواست اجازه کار در ترکیه را از طریق دفاتر کنسولی ترکیه در کشور محل اقامت خود اقدام کنند. بنابراین متقاضی باید به نزدیک‌ترین دفتر کنسولی ترکیه در محل زندگی خود مراجعه کند و مدارک لازم مثل گذرنامه، فرم درخواست ویزا و نامه پیشنهاد کار کارفرمای ترکیه‌ای را ارائه دهد. درنهایت درخواست‌ اجازه کار توسط وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه تأیید و یا رد می‌شود. در صورت تأیید مجوز کار توسط وزارت کار و تأمین اجتماعی ترکیه، فرد میبایست هزینه ویزای ورود، حق مجوز کار و هزینه اقامت ترکیه را در دفاتر کنسولی پرداخت کند. ویزای کاری که توسط دفاتر کنسولی ترکیه صادر می‌شود، فقط برای ۹۰ روز قابل‌استفاده است. بنابراین متقاضی باید بلافاصله پس از ورود به ترکیه ،در ظرف یک ماه به یکی از شعبه‌های اداره پلیس محلی مراجعه و ثبت‌نام کند تا اجازه اقامت لازم را دریافت کند

شایان ذکر است که اقامت کاری در شرکتهایی قابل انجام است که ۵ تبعه ترکیه ای را استخدام کرده باشند ،در واقع به ازای هر ۵ ترکیه ای، یک فرد خارجی را می توان استخدام کرد.

 

نظرتان را بنویسید